Да, днес мислех да си говорим за iPhone 13, но толкова много хора вече направиха влогове за него в youtube, че… Има какво ли не, като започнете от разопаковане на всички модели от серията, та до какви ли не типове ревюта. Затова реших да драсна няколко реда за iOS 15.4. Всъщност преди буквално няколко дни излезе 15.4.1. Там има разрешени доста проблеми, като основно са наблегнали на тези с батерията, със сториджа и още няколко подобни драми. С две думи, нищо твърде забележимо. Всъщност поне за мен най-полезната функция в големия ъпдейт от преди месец е отключването на смартфона с маска. Тоест, когато сте в магазин или обществено място, можете спокойно да извадите смартфона и да го отключите без да се налага да сваляте маската или да пишете кодове. Това ми липсваше страаашно много, особено, когато знаех, че мога да го правя с Xiaomi-то ми, а с iPhone не…
Настройването е лесно – Settings -> Face ID & Passcode -> въвеждате си паролата и там на настройката Face ID with a Mask. Трябва да направите разпознаването пред камера и това е всичко. Ако искате може да си добавите и отключване с очила ( да и това го нямаше до сега… ахх тези Apple…).
Друга нова функцията е Legacy contact. Да, знам, че не е най-приятната настройка, която ще направите, но колкото и да не ви се иска, всички си отиваме от този свят, рано или късно и какво по-хубаво от това да не затруднявате роднините си… Можете да добавите лице, което ще има достъп до всичко в телефона ви при евентуална ваша смърт.
Настройването -> Settings -> кликате най-отгоре на името си -> Password & Security -> Legacy Contact – Add Legacy Contact.
Друга полезна функция е Limit IP Address Tracking. Благодарение на нея можете да спрете проследяването по IP адрес на вградения имейл клиент и на Сафари.
Настройването -> Settings -> Mobile Data -> Mobile Data Options -> Limit IP Address Tracking
Предпоследната функция е Notes For Passwords. Функцията не е никак лоша, макар, че аз надали ще я ползвам някога. Можете да си сложите подсказка на всяка една парола, която сте въвели и запомнили. Хубавото е, че можете да търсите паролите по тези подсказки.
Настройването -> Settings -> Passwords -> Харесвате една от паролите, кликате на нея и вътре ще видите Add Notes, кликате и въвеждате.
И като за последно – App Privacy Report. Една доста полезна функция, която си мисля, че Apple можеха мааалко да подредят. Но въпреки всичко ви препоръчвам да я тествате.
Настройването – Settings -> Privacy -> App Privacy Report – Turn On App Privacy Report. Репорта ще ви покаже колко често и кои от приложенията ви използват позволението, което сте им дали за достъп до вашите данни. Локация, микрофон и други подобни.
Толкова от мен. Ако ви мързи да четете всичко това, можете да го видите и нагледно в първото ми технологично видео тук:
No Comment! Be the first one.