Забравете тъч бутони на iPhone, Apple работи повече от десетилетие върху създаването на “странични” дисплеи, които да показват информация и дори да включват виртуални бутони.
Говореше се, че iPhone 15 Pro ще получи тъч бутони или бутони, които да реагират на натиск, които да заменят физическите му такива за захранване и сила на звука. Тогава се оказа, че процесът се оказва твърде сложен технически.
Но вероятно още по-сложна е идеята поне частично да се заменят металните странични стени на iPhone с дисплеи, които могат да представят виртуални бутони. Още през 2011 г. Apple подаде заявка за патент точно за такава идея – и той предоставен през 2014 г.
Само че новоразкрита заявка за патент показва, че Apple е подала отново такава през април 2023 г. Това не е повторна заявка, защото предишната изтича, но няма точно никакви разлики в илюстрациите и.
Патентната заявка се нарича „Електронни устройства със странични дисплеи“, която, както подсказва заглавието, описва метод за позициониране на OLED или друг тип гъвкав дисплей около страничните стени на преносимото устройство.
Това не е първият патент за такъв дисплей, който идва от Купертино, той предлага привидно по-управляема идея за различни панели и известна кривина, вместо едно извито парче стъкло наоколо.
Както е отбелязано в документа, изобретението се състои от един или повече гъвкави слоя на дисплея, разположени под прозрачен пластмасов или стъклен корпус. Патентът изисква поне една странична стена да бъде оборудвана с ръбов дисплей, който е продължение на основния преден сензорен екран.
Настоящите iPhone вече имат OLED дисплеи, които са сгънати, но предложението на Apple е да разшири тази идея, за да има интерактивни или чувствителни на допир части от страничните дисплеи. Те могат да бъдат оставени непокрити или видими за потребителя.
Чрез разширяване на сензорния екран на iPhone до краищата на устройството, потребителите получават още интерфейс за въвеждане, който освобождава място на главния екран. В същото време допълнителният дисплей може да бъде персонализиран, за да показва разнообразие от интерактивни виртуални контроли и функции, които не са възможни със статични физически бутони.
В някои предложения на страничните дисплеи са присвоени роли, достъпни при определени сценарии. Например, няколко икони на приложения могат да се покажат, когато потребителят обърне телефона си настрани, или различни функции могат да се появят, когато приложение за калкулатор работи.
Алтернативните употреби включват контроли за музикален плейър, четене на съобщения, идентификация на обаждащия се, системни контроли и много други. Всички странични дисплеи могат да бъдат оборудвани със сензорни елементи с възможност за жестове, което допълнително подобрява техните възможности.
Като алтернатива, част от дисплея може сама да бъде конфигурирана да показва контроли за сила на звука, премахвайки необходимостта от физически задвижващи механизми.
Освен това патентът на Apple отбелязва, че физическите задвижващи механизми като бутоните за сила на звука може да са прозрачни. В този случай част от дисплея на страничната стена, разположена под елемента на бутона, може да бъде конфигурирана да обозначава конкретна цел. Като пример, един бутон може да контролира транспортирането на песента в един сценарий и да превключва към контрол на звука в друг.
Това е подобно на начина, по който новият бутон за действие на iPhone 15 Pro може да бъде конфигуриран да прави каквото потребителят предпочита.
Тъй като изобретението използва гъвкав дисплей, отклоняващ елемент като куполен превключвател може да бъде разположен точно под повърхността на субстрата. Когато потребител взаимодейства с виртуалния бутон, дисплеят се деформира и компресира отклоняващия елемент, като по този начин предлага тактилна обратна връзка.
Патентът продължава да обяснява варианти на структурата на дисплея на страничната стена, които включват компоненти за обратна връзка и други алтернативни системни реализации.
Патентът за страничния дисплей на Apple беше подаден за първи път през 2011 г. и както това, така и новата актуализация, приписват Scott A. Myers, Stephen Brian Lynch и Anthony S. Montevirgen като свои изобретатели.
Въпреки че текстът на техния патент не се позовава на това, има една съществена разлика, която е настъпила след подаването на оригиналния документ. Тогава, през 2011 г., OLED екраните бяха рядкост, а сега са практически навсякъде.
Повече от десет години нарастващо приемане със сигурност е намалило разходите, но вероятно технологията също се е развила значително. Така че, макар да беше оптимистично да се мисли, че ще видим странични дисплеи в, да речем, iPhone 6 от 2014 г., може би това все още може да се случи при iPhone 16 Pro Max или може би не?
Вие какво мислите?
Информация: appleinsider.com
No Comment! Be the first one.