Започвам разбора на събитието точно както Samsung, със Samsung Galaxy S23 Ultra. Очаквано за мен, цялото събитие се въртеше около този смартфон и неговите камери. На пръв поглед, смартфонът е същия, като миналогодишния, но всъщност не е точно така. Това е първият смартфон, който идва с новото наскоро обявеното стъкло Gorilla Glass Victus 2. Това е най-високата защита от надраскване и счупване, но както обичам да казвам – не разчитайте на това. Все пак това е стъкло. И като съм започнал с дисплея, нека да спомена, че извивките на смартфона са по-малки от тези на миналогодишния и така ще получите по-голяма равна площ, което е окей, особено ако използвате стилуса редовно.
Иначе смартфона си има стандартната защита от прах и вода IP68 и тежи скромните 234 грама. Малко повече от миналата година. Самият дисплей се запазва 6,8 инча и е Dynamic AMOLED 2X с Quad HD+ резолюция и естествено има 120 Hz опресняване, което е адаптивно.
Естествено както очаквахме процесорът е Snapdragon 8 Gen 2 и както се очакваше е пипнат специално за Samsung, затова на самия него пише for Samsung. Можете да си закупите този смартфон с няколко варианта памет за съхранение на данни- 256, 512 и 1 терабайт, като рамта е 8 и 12 гиги. И сега тук прескачам за малко към камерата, за да ви посъветвам, ако сте решили да снимате основно с този смартфон, а то ако няма да го правите се обезсмисля смяната му, ако сте с предния модел, та ако сте решили да снимате с него – гледайте направо към минимум 512-ка. Основната камера е 200 мегапиксела и ако ще я използвате редовно тези 256 Гиги са до никъде.
Батерията е отново 5000 mAh, поддържа се до 45 W зареждане, но според Samsung, а и логиката това показва, благодарение на новият процесор, телефонът ще кара по-дълго време. Според тях дори около два дни. Според мен това може да се случи единствено и само ако си гледате имейла и нищо друго, но това е друга тема. Батерията ще Ви кара в зависимост от това как и колко използвате смартфона си. Това е положението на този етап.
Очаквано смартфона идва с One UI 5.1 и 4 години ъпдейти на операционната система и 5 на сигурността. Корпусът на смартфона отново е направен от еко елементи, според компанията и тази година те са 12. Цветовете са 4 – Лавандула, Естествен памук, Зелено, което би трябвало да е горско, но всъщност е много тъмно и Мистично черно. Поне така ги наричат от Samsung.
И накрая оставих най-интересното в смартфона – камерата. Както вече казах, основната е 200 MP, имаме още 12 MP с ултраширок обхват, 10 MP за 3x оптичен зуум с оптична стабилизация и 10 MP перископична отново с оптична стабилизация. Селфи камерата е заменена с 12 MP със Super HDR. Дали тази камера с по-малко мегапиксели е по-добра от миналогодишната, предстои да разберем. Селфи камерата на Samsung Galaxy Ultra е една от най-добрите за селфи, поставяна в смартфон. Надявам се и тази година да е така със своите 60fps, които ще дават по-точни изображения и видеоклипове.
Естествено отново се поддържа Expert RAW, като тази година вече можете да правите 50 мегапикселови снимки с тази функция. Имаме и нов режим Astro Hyperlapse. Подобрена е и оптичната стабилизация, като тя вече е с двойно по-широк градус на действие, от 1,5 преди на 3 градуса при новата камера на Samsung Galaxy S23 Ultra. Подобрена е естествено и 8К режимът за снимане и с него вече можете да правите 30 кадъра в секунда, за разгука от предишните 24 кадъра. Ето за това ви казах, че ако искате основно да снимате с този смартфон – купете си директно 512-ка.
Да преминем към цените. Ако искате да вземете смартфона на добра цена – направете го сега.
Ако си вземете Samsung Galaxy S23 Ultra сега – между 1-ви и 16 февруари, можете да закупите устройство с по-висока памет на цената на устройството с на по-ниската – разбрахте ли ме добре? На цената на 256-ца, взимате 512-ка, а освен това взимате още 200 лв. отстъпка под формата на е-ваучер, който ви се приспада при поръчката.
И нека ви го обясня в цифри – 256 GB е на цена 2749 лв., 512 GB – 2999, а 1TB – 3599 лв. Ако си поръчате сега 512 GB ще ви излезе 2749 лв – на цената на по-малкия и като сложите и -200 лв. Ваучер, смартфона ще ви струва 2549 лв. За сравнение миналогодишния с 512 беше на цена 2849 лв.
Така, че ако сте решили да купувате – сега е момента.
Преминавам към S23 и S23 Plus.
Тук промените в дизайна са видими – плочката вече я няма. Имаме отново същия процесор, както в Ultra смартфона – Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Смартфоните са със същото тегло, като предните модели, и камерите се подават от тялото на смартфона също както при Ultra. Имаме алуминиева рамка и Gorilla Glass Victus 2 стъкло и отпред и отзад. 1750 нита яркост на Dynamic AMOLED 2X дисплея с Full HD+ резолюция и 120 Hz опресняване.
Другото ново е селфи камерата, която е същата като при Ultra. Естествено основната камера не е 200 мегапиксела, а скромните 50. ОСтаналите две са 12 мегапикселова с ултраширок обхват и 10 мегапикселова телефото.
Тук имаме 128 Гиги при S23, 256 и 512 Гиги място за съхранение и 8 Гиги оперативна памет.
А щях да забравя, още нещо ново – батерията. И двата смартфона са с 200 mAh по-големи батерии. Супер, нали? 3900 и 4700 mAh.
Цветовете са 4 – черно, тъмното горско зелено, памук и лавандулата.
Ето ги и цените – 128 GB за S23 – 1899 лв., 256 GB – 1999 лв.
Galaxy S23+ – 256 GB – 2349 лв. и 512 GB – 2599 лв.
Сега тук далаверата с отстъпките отново важи, така, че можете да си вземете 512 на цената на 256 + намаление от още 200 лв. Сега е ваш ред да започнете да смятате. Не чакайте дълго, имате буквално няколко дни да си поръчате телефона на доста по-ниска цена.
А забравих да кажа, че офертите за важат и при взимане на телефон с подписване на договор към оператор, така че ще можете да вземете телефона на още по-ниска цена.
Мобилните компютри, които представиха Samsung бяха доста интересни.
Очаквано компанията майка обявиха Galaxy Book3 Ultra, 16-инчов лаптоп с 120Hz OLED екран, H-серия Core i7 или Core i9 и RTX 4050 или 4070 видео.
Samsung произвежда редица модели Galaxy Book, но това е първият за последните няколко години, който наистина е насочен към професионалния потребител, който обаче е готов и да плаща, защото цената на машината започва от $2,399.99 ($100 по-евтино от базовия MacBook Pro 16), като датата на пускане все още предстои да бъде обявена.
Подобно на своите братя и сестри от линията Galaxy Book3, Това, което най-много ще привлича в лаптопа е неговият екран. Той има 2880 x 1800 120Hz 16:10 OLED дисплей (добре дошла промяна от 16:9 панелите, които украсяваха миналогодишния Galaxy Book2), и ще бъде с 400 нита яркост. Гледах различни видеоклипове в YouTube и цветовете изглеждаха необичайно ярки. Интересно ми е да видя на открито как ще се държи този дисплей. Иначе машината е тънка и лека. Дори е малко по-лека от Макбук про, този, който Apple пуснаха наскоро. Четох за проблеми с тъчпад на демонстрационните лаптопи след събитието на Samsung, но се надявам това да е нещо с тези бройки и да е временно. Машинната има HDMI, Thundeerbolt 4 – 2 порта, Micro sd слот и USB 3.2 и слот 3.5 за слушалки. Естествено Wi-Fi 6E и със своите 16 и 14 инча на дисплея, мисля, че ще е прекрасна работна станция. За съжаление доколкото разбрах май няма да се продава официално у нас.
Естествено Samsung не изневеряват на себе си и показаха и Galaxy Galaxy Book 3 Pro 360. Общо взето същия компютър, но дисплеи се завърта и може да се използва и като таблет. Тази машина има възможност и за 5G. Общо взето лаптопите им се опитват да бъдат конкуренция на MacBook Pro. Дали ще успеят – ще разберем след като обявят резултатите от продажбите след месеци – ако го направят.
No Comment! Be the first one.