Xiaomi обявиха флагманите си 13 и 13 Pro в над 2 часово събитие в Китай.
Естествено тъпо и упорито изгледах цялото събитие, въпреки, че не разбирам и дума китайски, а субтитри за него не са налични никакви. Това, което ми направи впечатление е, че през цялото време, китайците сравняваха телефоните си с iPhone. След това се разрових в интернет и намерих статии, в които пише, че всъщност шефът на Xiaomi е използвал iPhone в продължение на година. Според него смартфоните им няма как да претендират, че са висококачествени, ако компанията няма смелостта да се противопостави на iPhone и да се сравни с него.
Нека ви разкажа малко повече за новите смартфони за Xiaomi, преди официалното представяне за останалата част от света.
Смартфоните са два – 13 и 13 Pro – две малките зверчета, които се захранват от Snapdragon 8 Gen 2. Но това естествено не е всичко, което ги прави много добри. И двата са с до 12 GB LPDDR5X RAM и до 512 GB UFS 4.0 вградена памет. Ясно е, че и двата смартфона са много добри откъм производителност.
Интересен ми е дизайна на двата смартфона – много изчистен и минималистичен. А камерата… тази огромна плочка на гърба всъщност е най-интересната част в смартфоните. Особено в 13 про. 13 pro може би ще промени играта, казвам може би, защото все още не сме видяли истински тестове. Камерата е тройна – един 50 МР основен сензор Sony IMX989 с размер 1″, има бленда f/1.9 и Hyper OIS стабилизация. Втората е 50 МР с ултраширок обхват и автофокус за макро режим, а третата е 50 МР с 3х оптичен зуум. Забелязахте ли интересната част тук?
Основния сензор е с размер един инч. Да, това не е първия смартфон, който виждаме на пазара с един инч сензор, но…, снимките, които видях направени с този сензор са впечатляващи.
Цветовете са прекрасни и има толкова много детайл в самите снимки.
13 про има още 4820mAh батерия, 120W Wired Charging (19 минути от 0 до 100) и 50W Wireless Charging (36 минути). Wireless зареждането на 13 про също е много, много добро.
Хубаво е, че и двете устройства идват с висока защита от прах и вода IP68, така, че ако си купите някой от тях няма да се притеснявате, ако се наложи да вдигнете телефона под дъжда.
13 про идва с 6.73″ 2к извит Gorilla Glass Victus дисплей с AMOLED панел, както вече споменах в последните новини Samsung E6 с до 1900 нита яркост и 522ppi, 120 Hz опресняване и LTPO технология.
Резолюция е 3200 х 1440 пиксела и смартфона ще поддържа доста широк списък HDR формати (HDR10+, HLG и Dolby Vision). Този дисплей ще бъде наистина много, много ярък.
Шаоми вдигнаха летвата доста високо, сега остава да видим смартфона в Европа и да разберем дали наистина е толкова добър и в реални тестове.
13-ката е малко по-слаба от 13 про и идва с 4500 mAh батерия, 65 W зареждане и 50 W безжично зареждане. Тук дисплеи е малко по-скромен. 6.36″ плосък, а не извит AMOLED и с по-ниска резолюция от 2400 х 1080 пиксела. Хубавото обаче е, че и той остава с 1900 нита яркост и до 120 Hz опресняване, но няма да е LTPO. Камерата също е по-слаба – 50 MP основен сензор на Sony, 12 МР втора камера с ултраширок обхват, а третата е 10 МР с 3х оптичен зуум.
Ако си падате по снимането с камерата на телефона, ако фотограф ентусиаст, а и не само, защо не и професионалист, за мен лично изборът е ясен и той е 13 про. Ако пък искате добра камера, но тя не е толкова важна за вас, но пък мощния хардуер ви влече – можете да изберете и чистата 13-ка. А тя идва и с няколко допълнителни цвята – Flame Red, Sapphire Blue, Hurricane Yellow, Jungle Green Cement Gray.
Цените за Китай са – $570 за 13 и $720 за 13 про. Естествено е ясно, че това не са цени за европа и вероятно тук ще са по-високи. Въпреки всичко, мисля, че като цена и двата смартфона ще се по достъпни от конкуренцията.
Това е от мен за новите флагмани на Xiaomi, надявам се да ви е харесало и да съм помогнал да направите своя избор.
До скоро.
Имаме новина, която нямаше как да подмина… следващия сгъваем смартфон на Xiaomi ще се казва mix fold 3 и сега внимание…. Ще се продава официално в Европа, а премиерата ще е напролет. Оставям Ви да мислите над новината.
No Comment! Be the first one.